W polskich lasach można do tej pory znaleźć wiele pozostałości po drugiej wojnie światowej. Zaliczają się do nich nie tylko fragmenty pocisków, ale również i broń oraz wyposażenie żołnierzy walczących w partyzantkach. Poszukiwanie wojennych skarbów ma wielu miłośników – organizowane są nawet specjalne zawody w tym zakresie.
Rodzaje wykrywaczy metalu
Sprzęt do wykrywania metalu można podzielić na kilka kategorii:
– wykrywacz metalu dudnieniowy
– wykrywacz impulsowy
– wykrywacz ze zbalansowaną cewką odbiorczą.
Wykrywacze dudnieniowe są sprzętem dosyć przestarzałym, który może być kłopotliwy w obsłudze. Ze względu na zastosowane technologie modele te dostępne są w bardzo przystępnych cenach. Ich zdecydowanym minusem jest to, że mają bardzo niewielki zasięg.
Impulsowe konstrukcje wykrywaczy metalu są o wiele bardziej nowoczesne. Posiadają szeroki zasięg, dzięki czemu potrafią odnaleźć metalowy przedmiot znajdujący się głęboko pod ziemią. Minusem tego rozwiązania może być to, że zastosowane w nich układy selektywnego rozpoznawania metali cechują się stosunkowo niską skutecznością.
Inne zastosowania wykrywaczy metalu
Sprzęt ten może być wykorzystywany nie tylko przez poszukiwaczy zaginionych pamiątek wojennych, do których zaliczają się różnorodne militaria. Detektory metalu używane mogą być również w celu znalezienia kabli pod powierzchnią ziemi czy w badaniach archeologicznych.